Роман про «двох Кулішів»
Іван Корсак спільно з видавництвом «Ярославів Вал» презентував новий історичний роман «Перстень Ганни Барвінок» (серія «Сучасний Бестселер України») про письменницю та дружину Пантелеймона Куліша. Ганна Барвінок — це літературний псевдонім Олександри Біпозерської-Куліш — сестри громадського та літературного діяча, журналіста Василя Білозерського та фольклориста й етнографа Миколи Білозерського.
Михайло Слабошпицький назвав цей роман найжіночнішим з усіх, що вийшли у цьому жанрі за останній час. Це говорить про те, що автор зумів надзвичайно органічно вжитися в роль головної героїні і відобразити всі колізії того часу, вельми непрості стосунки з чоловіком непересічного таланту: все це осмислено з її жіночої позиції. Дослідники творчості Пантелеймона Куліша сходяться на думці, що тільки одна жінка могла бути дружиною цього письменника, витримати його деспотичний характер та численні любовні захоплення, і це — Ганна Барвінок. Для цього їй знадобилася неабияка стійкість духу, шлюб із Кулішем назавжди визначив другорядність її особистості та літературних творів. Утім, вона сама обрала собі таку долю, адже для того часу це було природно, вона вміла бути в тіні чоловіка гідною його таланту, надихатися ним, вчитися у нього. Її ж власний літературний хист критики називають «негучним і лагідним», відзначаючи при цьому багату лексику її творів, яка вже неприсутня у повсякденному вжитку сучасних українців. Також примітною у творчості Ганни Барвінок є жанрова новизна її оповідань — «Русалка», «Чорт у кріпацтві», — у яких міф поєднується з реальністю, витворюючи «магічний реалізм» за століття до Маркеса і латиноамериканської школи.
Відомо, що письменниця однією з перших почала літературну дискусію про достовірність авторства Марка Вовчка. Михайло Слабошпицький зазначив, що історико-біографічний роман у нас — це здебільшого народницька парадигма, а Іван Корсак висвітлює у своїх творах інтелектуальну літературну історію України в її персоналіях, серед яких і Міхал Чайковський, і В’ячеслав Липинський, і Арсеній Мацієвич і, зрештою, Ганна Барвінок.
Мандруючи сюжетними стежками роману Івана Корсака, співпереживаєш почуттям юної Олександри і спудея Панька, сумуєш втраті жінкою первістка, відчуваєш всі «радощі» бездоріжжя до Тули, де відбував заслання Куліш, і де провідувала його вірна дружина.
Ознайомлення з історичними особистостями у захопливій філігранній літературній формі — це цікавий прецедент у літературі історичного жанру. Ця книга буде корисна і широкій аудиторії читачів, і студентам вищої школи та дослідникам літератури зокрема. Сприймання твору у шкільному віці може викликати утруднене його розуміння, оскільки книжка потребує вельми широкої літературної обізнаності.
Тож однією з безумовних користей і переваг нового роману Івана Корсака є те, що він стимулює до прочитання творів Ганни Барвінок, про цінність яких відомо лише літературознавцям. Головний редактор видавництва «Ярославів Вал» Павло Щириця зазначив: «Читаючи цю книгу, розумієш, що за нею стоїть більша думка, аніж викладено у тексті, ба навіть більше — ціле братство думок», що є ознакою першокласної літератури».
Прес-служба видавництва «Ярославів Вал»